Home » Posts tagged with » работни места
Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Американската компанија Ки Сејфти Системс (КСС) денеска почна со производство во фабриката во слободната економска зона во Кичево. Во новиот производствен капацитет годишно ќе се произведуваат три милиони воздушни перничиња за автомобили и се очекува годишен извоз од 70 милиони евра. Вкупната инвестиција на КСС во износ од 15 милиони евра треба да отвори вкупно […]

Американската фабрика во Кичево бара референт за увоз-извоз

Американската фабрика во Кичево бара референт за увоз-извоз

Американската компанија за производство на безбедносни перничиња, Key Safety Systems, која наскоро треба да започне со работа, распиша оглас за вработување на Референт за увоз-извоз. Кандидатот треба да има завршено високо образование (предност се зема завршен смер по надворешна трговија), добро познавање на царинските прописи, 2 години работно искуство на слично работно место и задолжително […]

„Key safety systems“ ќе отвори 800 работни места во Кичево

„Key safety systems“ ќе отвори 800 работни места во Кичево

Вкупно 800 работни места планира да отвори американската компанија „Key safety systems“ (КСС) чиј производствен погон што ќе се гради во слободната економска зона во Кичево, треба да биде готов во вотрата половина на идната година. Изградбата ќе почне пред крајот на оваа година, а за време на третиот квартал од 2015-та, фабриката ќе биде […]

Денес се отвораат понудите за рудникот Тајмиште

Денес се отвораат понудите за рудникот Тајмиште

По откажувањето на турската компанија „Курум Холдинг“ од концесионерството на рудникот за железо Тајмиште денеска се отвораат доспеаните понуди на новиот јавен повик што беше објавен на 26 октомври годинава. Јавниот повик  траеше до  5 декември, за кога е закажано отворање на доспеаните понуди, по што ќе се  добие идниот концесионер за најголемиот рудник за […]

Дојде за Работнички, но го виде Напредок

Дојде за Работнички, но го виде Напредок

На неделниот првенствен натпревар Работнички- Напредок присуствуваше и почесниот претседател на холандскиот прволигаш Херенвен,  со намера на да го види на дело составот на скопски Работнички. Но наместо да го види домашниот состав, холанѓанецот го забележа кичевски Напредок, кој на својот домаќин му одржа час од модерен фудбал.Така што и самиот го напушти стадионот во […]