Home » Posts tagged with » Русија
Заврши антитерористичката акција во Грозни, загинаа 10 полицајци (фото, видео)

Заврши антитерористичката акција во Грозни, загинаа 10 полицајци (фото, видео)

Заврши активната фаза од антитерористичката операција во чеченската престолнина Грозни против групата екстремисти, кои го нападнаа Домот на печатот, во центарот на градот. Меѓу урнатините на разурнатата зграда и на соседното училиште се најдени телата на осум бандити, како и 24 рачно изработени експлозивни направи, подготвени за употреба, како и гранати и муниција, соошти ТАСС, цитирајќи го […]

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот за гасоводот Јужен поток нема да биде реализиран, изјави вчера директорот на руската државна компанија „Газпром“, Алексеј Милер. Милер, кој го придружува рускиот претседател Владимир Путин во Турција, истакна дека Јужен поток воопшто не е актуелен. Претходно, Путин по руско-турските преговори на високо ниво истакна дека „во сегешните услови Русија нема да го реализира […]

Само во Русија: Патници туркаат авион за да запали (видео)

Само во Русија: Патници туркаат авион за да запали (видео)

Тоа што моменталната температура е -52 степени под нулата ич не им пречи на патниците кои излегле да го турната авионот чии тркала се залепени на снегот. 74-те патници самите му предложиле на екипажот да го „поттурнат“ авионот Тупољев Ту – 134 за да може да полетаат, изјавил член на компанијата UTair за руската новинска […]

Топ 5 руски борбени роботи

Топ 5 руски борбени роботи

Во почетокот на ноември Министерството за одбрана на Русија го утврди концептот за развој на роботехнички системи и нивна примена во воени цели. Според податоците на министерството, роботите ќе почнат активно „да јуришаат“ на армијата веќе во 2017-2018 година, а до 2025 година нивното учество во вооружените сили на Русија ќе изнесува приближно 30% од […]

Непозната голема експлозија на небото над Свердловск, Русија (фото + видео)

Непозната голема експлозија на небото над Свердловск, Русија (фото + видео)

Невообичаено силна експлозија го потресе небото над рускиот регион Свердловск, на Уралските планини. Додека локалните жители ја „уловија“ експлозијата на камери, научнииците и безбедносните служби сеуште неможат да го објаснат овој настан. Експлозијата се случила над градот Реж и траела неколку секунди на 14 ноември. Прв на интернет снимката ја поставил некој возач, за веднаш […]

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина. – Санкциите што ги воведовме даваат прилично добри резултати. Ние имаме капацитет и нашите нови тимови постојано ги преиспитуваат механизмите […]

Си-Ен-Ен го прекинува емитувањето во Русија

Си-Ен-Ен го прекинува емитувањето во Русија

Американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен ќе прекине со емитување во Русија пред 31 декември, се наведува во писмото кое го упатило менаџментот на компанијата до руските кабловски оператори. Во писмото кое го упатил Тарнер Броадкастинг Систем Европа, а кое го објави ТАСС и весникот „Ведомости“, не се наведени причините за оваа одлука. Генералниот директор на Тарнер […]

Facebook попис: Колку Кичевчани има вкупно?

Facebook попис: Колку Кичевчани има вкупно?

Facebook има над 1,4 милијарди корисници. Можностите кои ги нуди facebook за користење на некои од податоците кои ги поседува, овозможува статистички увид во повеќе категории. Се разликуваат од земја до земја. Во САД можеш да ги селектираш луѓето и по политичка определба. Македонија претставува една од земјите која е солидно достапна за податоци. Кичево.Мк […]

АНАЛИЗА: Украина како баланс помеѓу истокот и западот

АНАЛИЗА: Украина како баланс помеѓу истокот и западот

Во овој текст накратко ќе ги опишам надворешнополитчките, историски и економски фактори и влијанија кои Украина е ставаат во држава која има многу битна улога во развојот на светскиот мир, стабилност и нејзиното влијание врз меѓународните политички процеси. Внатрешните работи во Украинската држава ќе бидат напишани во друг текс, но никако не смеат целосно да […]

ВИДЕО: Путин му се изнасмеа во лице на новинар

ВИДЕО: Путин му се изнасмеа во лице на новинар

Обично ладниот руски претседател кој ретко покажува емоции, овој пат беше „сериозно“ предизвикан. Погледенте како Владимир Путин реагираше на прашањето на новинарот „Зошто Русија е против ракетниот штит на САД кога тој е насочен против Иран?“…

Page 1 of 3123