Home » Posts tagged with » Света Богородица Пречиста
Фатен ограбувачот на манастирот „Св. Богородица Пречиста“

Фатен ограбувачот на манастирот „Св. Богородица Пречиста“

Полициската станица Кичево поднесе пријава против А.Д.(38) од градот Дибер, Република Албанија, поради основано сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ во манастирот „Св. Богородица Пречиста“ во близина на Кичево. Него му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа и е спроведен во казнено-поправната установа во Тетово. Пријавениот на 11-ти овој месец извршил […]

Тешка кражба во манастирот Света Богородица Пречиста кај Кичево

Тешка кражба во манастирот Света Богородица Пречиста кај Кичево

Манастирот Света Богородица Пречиста беше повторно мета на крадци. Насилно била разбиена влезната врата при што се одземени три сребрени крста, еден манастирски печат и едно резбано сребрено кофчеже со мошти од „Св. Параскева“. Кражбата била извршена околу 2 часот по полноќ откако со алат е искршена металната  врата и резето од помошната просторија. Откако […]

Стари изреки, гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (3)

Стари изреки, гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (3)

Трет напис со изреки од Кичево и Кичевско. Овој пат и од Цер, Пласница, Брждани и Попоец. Овие гатанки и народни умотворби се собирани од јероѓаконот Јосиф од манастирот Света Богородица Пречиста. Тој грижливо ги собирал од народот и ги објавувал во Цариградскиот весник „Новини“ во периодот од 1890 до 1905. Благодарение на него биле […]

Стари гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (2)

Стари гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (2)

Продолжуваме со објавување на стари гатанки и умотворби од Кичево собирани од јероѓаконот Јосиф од манастирот Света Богородица Пречиста. Тој грижливо ги собирал од народот и ги објавувал во Цариградскиот весник „Новини“ во периодот од 1890 до 1905. Благодарение на него биле спасени од заборав и ги имаме денес. Со нив се поучувале, плашеле, тешеле, […]

Стари гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (1)

Стари гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (1)

Овие гатанки и народни умотворби се собирани од јероѓаконот Јосиф од манастирот Света Богородица Пречиста. Тој грижливо ги собирал од народот и ги објавувал во Цариградскиот весник „Новини“ во периодот од 1890 до 1905. Благодарение на него биле спасени од заборав и ги имаме денес. Со нив се поучувале, плашеле, тешеле, објаснувале… нашите предци. За […]

Јероѓакон Јосиф (Пречистански) – духовник со бескрајна љубов кон својот народ

Јероѓакон Јосиф (Пречистански) – духовник со бескрајна љубов кон својот народ

Јероѓаконот Јосиф од кичевскиот манастир „Пречиста“ бил монах и помалку познат собирач на македонски народни умотворби. Неговото крстено име е Иван Николов. Роден е во Крушово во 1870 г. Татко му Никола Иванов бил прв учител во овој град и од него Јосиф го добил првото образование. Гимназија учел во Солун и за него се […]

Претседателот Ѓорге Иванов во посета на манастирот Пречиста

Претседателот Ѓорге Иванов во посета на манастирот Пречиста

Претседателот на Република Македонија, господин Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, во петокот вечерта присуствуваше на вечерната богослужба во манастирот „Св. Богородица – Пречиста“ во Кичево.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

Мноштво луѓе од Кичево и од цела Македонија присуствуваа на синоќешниот народен собир и литургија по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица во манастирот Света Богородица Пречиста крај Кичево.  

ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

Утрово во Манастир Богородица Пречиста по повод празникот посветен на Свети Пророк Илија, Илинден, и на Светите Преподобни Пречистански Маченици, Пајсиј, Евнувиј и Аверкиј, се одржа Света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарко – Кичевски Господин Тимотеј, со повеќе архиереи и свештенослужители на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Освен од Кичево, […]

ФОТО: Напредува изградбата на новите конаци на манастирот Света Богородица Пречиста

ФОТО: Напредува изградбата на новите конаци на манастирот Света Богородица Пречиста

Со одлично темпо напредува изградбата на конаците во манастирот Света Богородица Пречиста крај Кичево. Темелите беа поставени на големиот верски и национален празник Св. Илија, на 2 август 2012 година, кога беа канонизирани Светите Пречистански Преподобномаченици. Покрај конаците за скоро треба да почне изградбата на новата камбанарија. Конаците се градат на местото на некогашните конаци […]

Page 1 of 41234