Home » Posts tagged with » СДСМ
Кичевчани за Кичево: Неправилното распределување на блок дотациите предизвика колапс во наставата во кичевските училишта (видео)

Кичевчани за Кичево: Неправилното распределување на блок дотациите предизвика колапс во наставата во кичевските училишта (видео)

Вчера во дневникот 1 на Сител телевизија вклучување во живо имаа советници од коалицијата „Кичевчани за Кичево“ кои ја запознаа пошироката македонска јавност со проблемите и причините со кои се соочуваат кичевските училишта. Своја изјава дадоа советниците членови на оваа коалиција од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Дејан Пандилески и Чедомир Арсовски. Покрај нив, како член на […]

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес, точно пред 10 години се одржа референдумот против новата територијална организација на Република Македонија. 10 години после тоа, само на најиндоктриниран слепец не му е јасно која катастрофа претставуваше тој закон. Ќе ме извините за […]

Заев одржа трибина во Кичево

Заев одржа трибина во Кичево

Вчеравечер во посета на Кичево беше тим на СДСМ предводен од претседателот на партијата Зоран Заев, заменик претседателот Александар Кирацовски, пратеникот Јани Макрадули и претставници од локалната  организација на СДСМ во Кичево. Заев пред кичевчани во центарот за култура „Кочо Рацин“ ја претстави новата програмата на партијата во делот на економијата, образованието, социјалата и здравството. […]

ФОТО: Бранко Црвенковски во посета на Кичево

ФОТО: Бранко Црвенковски во посета на Кичево

Доскорешниот претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски, денес беше во посета на Кичево. Црвенковски беше придружуван од членовите на локалното партиско раководство. Ова е веројатно прво појавување во јавноста на Црвенковски кој од функцијата претседател на СДСМ се повлече пред нешто повеќе од 2 месеци.

Иницијативен одбор на ГРОМ за Кичево

Иницијативен одбор на ГРОМ за Кичево

Откако синоќа беше наименуван Иницијативен одбор на партијата ГРОМ за Кичево .  Се отвора патот за формирање на огранок на оваа партија и во Кичево, а тоа е најавено да се случи во месец септември , кога ќе биде избран и претседател на огранокот. За претседател на Иницијативниот одбор беше избран  Анте Трајаноски а присутните […]

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

На вчерашната седница на кичевскиот совет на дневен ред беше изгласувањето на членови на управните одбори на ЈП Комуналец – Кичево и на основните и средните школи во Кичево. Бројот на членови на Управниот одбор на ЈП Комуналец бил зголемен за уште 2 члена, од 9 на 11 членови. Предлогот во новиот управен одбор да […]

Локални избори 2013 – Кој каде победи?

Локални избори 2013 – Кој каде победи?

Заврши гласањето на локалните избори 2013 година. Рокот за поднесување на приговорите сеуште е во тек. Втор круг за 2 недели, засега, ќе има само општина Долнени, а доколку ДИК ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за општина Струга каде беа забележани сериозни нарушувања на изборниот процес, повторување на вториот круг ќе има и […]

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

Репортажа на Хрватската телевизија во која централна тема е Кичево. Емисијата е посветена на последните локални избори и е снимана пред и после изборите и главните теми поврзани со нив. Погледнете ја.

Смени три партии и по трет пат стана градоначалник

Смени три партии и по трет пат стана градоначалник

Покрај рекордниот број советнички листи 20, Општина Македонски Брод на овие избори ќе остане запаметена уште по еден куриозитет, а тоа е третиот градоначалнички мандат на Милосим Војнески освоен со трета политичка опција, што е единствен случај во плурална Македонијa. Откако пред 8 години со ВМРО- НП  ,Војнески, за првпат стана градоначалник на оваа општина, […]

ВИДЕО: Говори од саботната конвенција во Кичево

ВИДЕО: Говори од саботната конвенција во Кичево

Говори од конвенцијата „Кичевчани за Кичево“ во Кичево одржана во саботата (16 март 2013) на која се обраќаат: Благоја Деспотоски, Ванчо Србакоски и пратеникот Игор Ивановски. Кога се сака се може и ова е пример за цела Македонија. Кичевчани за Кичево! Истата вечер се отвори заедничкиот штаб на коалицијата „Кичевчани за Кичево“. Целосното видео од […]

Page 1 of 41234