Home » Posts tagged with » снег
Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Поради интензивни врнежи од снег, на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека има забрани за движење на тешки товарни возила, соопшти изутринава Автомотосојузот на Македонија. Врнежи од снег има во Охрид, Струга, Кичево и Буково, но без забрани за движење.

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Кичевскиот регион повеќе од 30 часа е без електрична енергија, додека, пак, по 20 часа центарот на градот доби електрична енергија, но за околните населени места се уште не се знае кога ќе добијат струја. Од ЕВН велат дека има многу дефекти што настанале поради невремето и обилните снежни врнежи што вчера го зафати кичевскиот […]

Заглавен автобус предизвика хаос во сообраќајот во Кичево (ФОТО)

Заглавен автобус предизвика хаос во сообраќајот во Кичево (ФОТО)

Заглавен автобус кој ги превезува работниците на „Осломеј“ заглави попладнево на Булевар „Ослободување“. Тоа предизвика хаос во сообраќајот. Булаварот кој е најфреквентна сообраќајница во градот воопшто не е исчистен од снегот кој завчера паѓаше и веќе втор ден е тешко прооден за возилата, а општинската власт целосно затаи во расчистувањето сообраќајниците.

Во Кичево измерени -20°C под нулата

Во Кичево измерени -20°C под нулата

Утрово во Кичево се разбуди со поларни -20°C под нулата. Ваков студ одамна не е забележан. Метеоролозите предвидуваат студ и за наредните денови кога температурата ќе биде далеку под нулата и преку ноќта и во текот на денот. Ниските температури веќе предизвикаа проблем во водоснабдувањето и во напојувањето со електрична енергија на домаќинствата, а дежурните […]

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Навеви на снег на места и до 2 метри, силен ветер. Вистинка драма се одвиваше на планинскиот превој Пресека помеѓу Кичево и Охрид завчеравечер, кога од невремето во снегот останаа заглавени многу возила, а екипите за спасување едвај се пробија. За среќа се добро се заврши. Сообраќајот е нормализиран за лесни возила но забраната за […]

„Мирко Милески“ и „Дрита“ нема да држат настава

„Мирко Милески“ и „Дрита“ нема да држат настава

Со одлука на Општина Кичево, учениците во средните училишта „Мирко Милески“ и „Дрита“ утре и задутре нема да одат одат на настава. Како причина се посочуваат обилните врнежи од снег. Второто полугодие за учениците ќе започне на 20 јануари.   Post by ОСУ “Мирко Милески” Кичево.

Од утре заладување и снег

Од утре заладување и снег

Заладување и спуштање на температурата до минус девет степени се очекува за викендот. Намалување ќе има и на дневната температура при што максимумот ќе биде четири степени, а се најавуваат и врнежи од снег на пониските места. Уште денешниот ден ќе биде топол ден со температура до 16 степени. Од Управата за хидрометеоролошки работи на […]

Зошто снегот има бела боја?

Зошто снегот има бела боја?

Снегулките снег се всушност кристали замрзната вода. Во големи количини на вода и мраз се проѕирни или светло сина боја, па зошто тогаш снегот е бел? Причината за тоа е во интеракцијата на светлина со снегулките и молекулите на зракот меѓу секоја снегулка. Како всушност изгледа интеракција на светлината и снегот. Вода, мраз и секоја […]

Големо заладување од наредната недела, па снег

Големо заладување од наредната недела, па снег

Голем пад на температурите се прогнозира од почетокот на наредната недела. Утринските температури ќе се спуштат на -2 степени целзиусови, а максималните дневни температури нема да бидат повисоки од 6 степени во текот на денот. Првиот снег се очекува да падне на 28 ноември. Метеоролозите предвидуваат дека оваа зима ќе биде и една од најладните […]

Не’ очекува најстудената зима во изминатиот век?

Не’ очекува најстудената зима во изминатиот век?

Британските метеоролози предупредуваат на екстремно студено време во зимата која ни предстои. Поларното време ќе трае до март 2015 година, а првите бранови од снег ќе ги има веќе од овој месец. Температурите ќе паднат далеку под нулата. Како најстуден месец се посочува Јануари кога живата на термометарот ќе се спушти до -30 степени под […]

Page 1 of 41234