Home » Posts tagged with » Србија
Путин ја „дисциплинира“ Србија

Путин ја „дисциплинира“ Србија

Рускиот претседател Владимир Путин одлучил по посетата на Белград да ги намали испораките на гас за Србија за 28 отсто, објави српскиот весник „Данас“. Путин ја донел одлуката, откако бил незадоволен од резултатот од посетата на Белград поради тоа што српскиот премиер Александар Вучиќ одбил да потпише протокол, со кој се регулира враќањето до март […]

Пратеникот Китаноски се сретна со претставници на Македнската заедница во Р.Србија

Пратеникот Китаноски се сретна со претставници на Македнската заедница во Р.Србија

Во рамки на посетата на семинарот „Расположливи механизми на националните парламенти во борбата против корупцијата“ организиран од Парламентарното собрание на Советот на Европа во српскиот парламент  претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на Собранието на Република Македонија, Илија Китаноски, заедно со пратениците  Ромео Тренов и Драгиша Милетиќ остварија средба со пратеникот […]

ФОТО: Танец и Коло со сиот блесок пред кичевчани

ФОТО: Танец и Коло со сиот блесок пред кичевчани

Каква вечер за љубителите на фолклорот во Кичево.Танец и Коло на една сцена на заеднички настап , настан неповторлив на подолг рок.Сите што дојдоа на овој концерт, ќе го паметат и прераскажуваат она што го доживееја во неповторливите 80 минути, концерт во еден ритам, со играчка перфекција на двата ансамбли и колорит како од бајките.Нека […]

Националните ансамбли на Македонија и Србија на заеднички концерт во Кичево

Националните ансамбли на Македонија и Србија на заеднички концерт во Кичево

Националните ансамбли на Македонија и Србија на заеднички концерт во КичевоЗа прв пат националните ансамбли на Македонија и Србија  ,„ Танец„ и„ Коло“, ќе имаат заеднички концерт пред кичевската публика. Концертот ќе се одржи во среда 2 октомври, со почеток во 20 часот.Ова ќе биде единствена можност граѓаните на Кичево да присуствуваат на спектакуларен концерт на […]

Пипан: Одигравме фантастично, пожтвувано, фокусирано

Пипан: Одигравме фантастично, пожтвувано, фокусирано

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Алеш Пипан не го криеше своето задоволство по големата победа над српскиот национален состав. – Играчите ги заслужуваат сите честитки поради тоа што одиграа навистина одлично. Фантастично во одбрана, дисциплинирано во напад, пожртвувано и фокусирано. Испочитуваа се што се договоривме, одиграа најдобро кога најмногу требаше, одлично се справија со противниците […]

100 години од Букурешкиот договор

100 години од Букурешкиот договор

Македонија денеска одбележува еден од најтрагичните историски датуми во нејзиното постоење, денот на кој пред  100 години беше потпишан Букурешкиот мировен договор, акт со кој нејзината етно-географска територија е разделена меѓу балканските држави. Македонските историчари сметаат дека не е можно ревидирање на Букурешкиот договор, бидејќи тоа е меѓународен договор за кој не постојат никави тајни анекси и се однесува само на разграничување […]

КУД „Младост”-Кичево на Меѓународен фестивал во Бујановац, Р. Србија

КУД „Младост”-Кичево на Меѓународен фестивал во Бујановац, Р. Србија

По 5-ти пат КУД„ Младост” Кичево ќе биде дел од Меѓународниот фолклорен фестивал Бујановац 2013, кој од 13 до 16 овој месец ќе се одржи во овој град од југот на Србија. Покрај двете друштва од Македонија, „Младост” Кичево и „Чегране” Гостивар, на фестивалот ќе настапат фолклорни ансамбли од Бугарија, БиХ, Црна Гора и две […]

Шести по ред детски Меѓународен фолклорен фестивал „Др.Владимир Полежиноски”

Шести по ред детски Меѓународен фолклорен фестивал „Др.Владимир Полежиноски”

Од 4 до 7 овој месец, во Кичево ќе се одржи шестиот по ред детски Меѓународен фолклорен фестивал„ Др.Владимир Полежиноски”. На годинешниот фестивал ќе настапат рекорден број друштва од странство, од дури 7 земји. Фолклорните ансамбли во трите вечери ќе се претстават пред граѓаните наКичево, на отворената  сцена на платото пред Центарот за култура„ Кочо […]

Автосамитот на кичевската „Монца” може да почне

Автосамитот на кичевската „Монца” може да почне

Откако денес со специјални возила за транспорт на тркачки автомобили , странците пристигнаа во Кичево, а тука се и домашните возачи, авто-самитот на кичевската „Монца “може да почне. Денес на програмата со почеток во 16 часот се двата неофицијални тренизи. Утре и во недела трките стартуваат во 13 часот. Автомобилите ќе бидат групирани во три […]

Мега автомобилски настан на патеката во Кичево

Мега автомобилски настан на патеката во Кичево

Од 27 до 30 јуни автодромот во кичевската касарна ќе биде Балкански епицентар на автомобилистите од целиот регион. Така што по една деценија автодромот во Кичево  ќе биде организатор на еден натпревар, на кој ќе учествуваат над 60 автомобилисти од кои повеќето, над 40 од странство. На овие трки ќе настапат автомобилисти од: Бугарија, Црна […]

Page 1 of 3123