Home » Posts tagged with » Струга
Исклучена струјата и во струшките училишта

Исклучена струјата и во струшките училишта

Повеќе основни училишта во Струга и струшките села вчера се исклучени од електричната мрежа поради неисплатените долгови за потрошена струја. Како што информира раководителот на одделението за образование во Општина Струга Сурија Рушити, од системот за напојување се исклучени основните училишта „Јосип броз Тито“ и „Браќа Миладиновци“ во Струга, и нивните подрачни паралелки во населените […]

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес, точно пред 10 години се одржа референдумот против новата територијална организација на Република Македонија. 10 години после тоа, само на најиндоктриниран слепец не му е јасно која катастрофа претставуваше тој закон. Ќе ме извините за […]

Ристовски: Очекувам од градоначалниците на Кичево и Струга план за надминување на проблемот

Ристовски: Очекувам од градоначалниците на Кичево и Струга план за надминување на проблемот

Владата ја следи состојбата со греењето во училиштата и дополнително ќе интервенира доколку има потреба, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски. Одговарајќи на новинарски прашања за прекинот на наставата во училишта во Кичево и Струга, Ристовски рече дека очекува сериозен план од градоначалниците за надминување на проблемот. – Свесни и одговорни сме […]

ВИДЕО: Даниел Кајмакоски настапи со песна на Влатко Лозаноски

ВИДЕО: Даниел Кајмакоски настапи со песна на Влатко Лозаноски

Одличниот Даниел Кајмакоски кој буквално растура на X Factor Adria, синоќа уште еднаш ја освои публиката,  овој пат со песна од нашиот Влатко Лозаноски! Одлична изведба! Кајмакоски изјави дека „Сонце не ме грее“ е една од неговите најомилени песни, а Лозаноски еден од најомилените македонски пејачи. Браво Даниел, Кичево votes 4 U!

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Изградба на регионална депонија во близина на рудникот Осломеј во која ќе се носи отпадот од 9 општини од Југозападниот плански регион. Ваква опција подолго време била разгледувана меѓуопштинско ниво помеѓу општините Кичево, Струга, Пласница, Вевчани, Дебар, Дебрца, Охрид, Македонски Брод и Центар Жупа. Оваа информација излезе во јавност по работната средба помеѓу претставници на […]

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Изградбата на автопатските делници од Кичево до Охрид и од Скопје до Штип ќе придонесе за развој на економијата и туризмот во источниот и западниот дел на државата и нивно доближување до главниот град. Ќе се намали времето на патување и ќе се зголеми безбедноста на патиштата, а индустриските зони во градовите низ државата ќе станат поатрактивни за […]

Изгласани законите, автопатите стартуваат со градба напролет!

Изгласани законите, автопатите стартуваат со градба напролет!

Со 66 гласа „за“, еден „против“ и ниту еден „воздржан“ републичкото Собрание вечерва во рамки на 74. седница  го изгласа Законот за реализација на инфраструктурни проекти за изградба на  автопатските делници  Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид. На седницата беше усвоен и Законот за гаранција на Република Македонија на обврските по договор на заем на проектот за изградба на […]

Кичевчанката Сузана Тасеска освои златен медал за најдобар стрелец 2013

Кичевчанката Сузана Тасеска освои златен медал за најдобар стрелец 2013

На Републичките спортски натпревари одржани во Струга, со титулата  “Најдобар стрелец  2013“  во машка и женска конкуренција, достоинствено повторно се закити минатогодишната победничка  Сузана  Тасевска,  Раководител на Регионалниот центар за управување со кризи  – Кичево. На натпреварите присуствуваа претставници на Министерството за Одбрана,  Генералштабот на АРМ,  Центарот за управување со кризи на Република Македонија и  […]

Успех на кичевските извидници во Струга

Успех на кичевските извидници во Струга

Извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево изминатиот викенд имаше успешно гостување во Струга. Учествуваа 50 негови членови од сите категории : развигорци од 6 до 11 год; помлади-извидници од 12 до 14 год; извидници од 15 до 18 години. Акцијата во Струга беше исполнета со многу активности како Морзевата азбука, Семафорот (сигнализација со знамиња), веслање, […]

Отворени 52. Струшки вечери на поезијата

Отворени 52. Струшки вечери на поезијата

Со традиционалното читање на песната „Т’га за југ“ и палење на фестивалскиот оган пред Домот на поезијата во Струга, вечерва почнаa 52. Струшки вечери на поезијата (СВП). Манифестацијата официјално ја отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска која своето обраќање го почна со бесмртната мисла на Кочо Рацин, дека песната е молитва на Македонија и огледало на нејзината […]

Page 1 of 41234