Home » Posts tagged with » Турново
Напредок само со бод од мечот со Турново

Напредок само со бод од мечот со Турново

Иако сите во Кичево потајно очекуваа екипата на Напредок да го совлада и многу подобро пласираниот на табелата состав на Турново ,сепак сино-белите и покрај максималниот напор не успеаја добрата игра да ја заокружат и со заслужен триумф. Дополнително шансата им ја зголеми и исклучувањето на Тенеќеџиев во 20 минута, но како и многупати оваа […]

Само победа над Турново го остава Напредок во живот

Само победа над Турново го остава Напредок во живот

Иако против себе ќе има исклучително квалитетен противник предводен од феноменалниот Дејан Блажевски,екипата на Напредок ќе мора да даде 110 посто од своите можности, за да го добие овој натпревар,бидејќи пораз или нерешен резултат, би значел чекор назад и збогување од прволигашкото друштво уште во првата третина од првенството. Тренерот Михајлов ќе изведе исклучително офанзивна […]

Турново и судијата Ецкоски  го победија Напредок

Турново и судијата Ецкоски го победија Напредок

И пред натпреварот во Турново, кај Напредок им беше јасно дека на ова гостување против себе ќе имаат квалитетен и добро уигран противник, кој ретко губи бодови на  својот стадион. Но никако не им паѓаше на памет дека покрај домашниот состав, против себе ќе го имаат судијата Марјан Ецковски од Охрид, кој во текот на сите […]

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Сравувањата кај навивчите на Напредок дека во Турново може да доживее вистинска хаварија, се остварија во целост.Сино-белиот брод во дури четири наврати беше торпедиран ,со што ја покажа играчката немоќ која ја демонстрираше и во текот на подготовките.Ако за брзо време нешто несе превземе на играчки план, тогаш за Напредок оваа сезона ќе биде исклучително […]

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Првото овосезонско гостување екипата на Напредок ќе го има на југоистокот од земјава, кај најуспешниот македонски претставник во европските купови ,екипата на Турново. Со повеќе отсуства  од стартниот состав, Напредок патува на ова гостување, но сепак добрата подготовка е гаранција дека сино -белите и покрај силината на својот противник ќе одиграат  добар натпревар. Добро би било за […]

Хоризонт Турново голема инспирација за кичевскиот прволигаш

Хоризонт Турново голема инспирација за кичевскиот прволигаш

По неделниот пораз од екипата на Металург, составот на Напредок во ова првенствено коло го очекува уште еден исклучително тежок  и важен натпревар, кога сино-белите под Илиница го очекуваат довчерашниот лидер на табелата екипата на Турново. Во ова првенствено коло во составот на Напредок се враќаат суспендираните Цветаноски и Џалески а на располагање ќе биде […]

Напредок ремизираше со Турново

Напредок ремизираше со Турново

Пред полн стадион екипата на напредок попладнево ремизираше во Кичево со Турново. Натпреварот помина без голови, 0:0. По овој резултат, сино-белите паднаа за едно место, на четвртото, но со ист број бодови како третопласираниот Металург кој попладнево во тежок и груб натпревар го совлада првопласираниот Вардар. Следното коло се игра за 2 недели (31-ви март) […]

Цветаноски: Турново мора да падне под Илиница

Цветаноски: Турново мора да падне под Илиница

По поразот од скопски Работнички во претходното првенствено коло, Напредок се фокусира кон уште едно дерби и натпреварот со Турново, екипа која во Кичево секогаш игра отворено, без калкулации и на резултат. Сино-белите сеуште неможат да го преболат минималниот пораз од Турново во есенскиот дел од сезоната, кога загубија со 1:0, со пенал кој според […]

Напредок VS Вардар, досегашни статистики пред дербито во недела

Напредок VS Вардар, досегашни статистики пред дербито во недела

Во недела Напредок гостува на екипата на Вардар на арената „Филип II“ во Скопје. И двете екипи сезаонава се во одлична форма. Сеуште не сепознати составите со кои ќе си ги одмерат силите. Екипата на Напредок влегува силно мотивирана да го порази Вардар и на гостински терен откако пред 2 месеци однесе минимална победа со […]

Напредок поразен во Турново

Напредок поразен во Турново

Екипата на Напредок и покрај добрата игра, на крајот сепак се враќа со пораз од Турново. Единствениот гол на мечот го постигна Блажевски во 76 минута. Со оваа победа екипата на Турново изби на врвот на табелата во првата македонска фудбалска лига. И покрај поразот, екиптата на Напредок останува на 5 позиција со 16 бодови […]

Page 1 of 212