Home » Posts tagged with » Турција
Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот за гасоводот Јужен поток нема да биде реализиран, изјави вчера директорот на руската државна компанија „Газпром“, Алексеј Милер. Милер, кој го придружува рускиот претседател Владимир Путин во Турција, истакна дека Јужен поток воопшто не е актуелен. Претходно, Путин по руско-турските преговори на високо ниво истакна дека „во сегешните услови Русија нема да го реализира […]

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Европа и САД се загрижени поради џихадистите во Турција

Европа и САД се загрижени дека Турција се соочува со закана од џихадисти не само на нејзината граница со Сирија, туку и во големите градови на земјата, каде се смета дека дејствуваат „заспани“ терористички ќелии, пишува грчкиот весник „Етнос“. – Исламска држава е фундаментална закана за Турција, многу поголема од она што турската Влада може […]

Наши во Турција пеат македонски народни песни (ВИДЕО)

Наши во Турција пеат македонски народни песни (ВИДЕО)

Се вика Есер Ипекел. Неговите предци се по потекло од селото Србјани, кичевско. Никогаш не заборавиле на своите корени. Со нив понеле дел од Македонија и ја пренеле на нивното дете, кое ја исполнува оваа прекрасна македонска народна песна „Болен ми лежи млад Стојан“. Тешка е иселеничката, да не си им во кожата. Цел живот […]

Мнозинството Турци против воена интервенција во Сирија

Мнозинството Турци против воена интервенција во Сирија

Мнозинството Турци не одобруваат каква било воена интервенција во Сирија, покажува меѓународната анкета на германскиот Маршалов фонд. Седумдесет и два проценти од анкетираните Турци сметаат дека нивната земја треба да стои настрана од случувањата во Сирија, а само 21 отсто ја одобруваат интервенцијата. Анкетата е спроведена во периодот од 3 до 27 јуни, при што на […]

Хакерската група „Редхак“ го нападна сајтот на турската полиција

Хакерската група „Редхак“ го нападна сајтот на турската полиција

Хакерската група „Црвените хакери“ („Редхак“) изврши денеска кибер-напад врз интернет страницата на турската полиција. Моментно пристапот до сајтот е блокиран. Хакерската група неодамна соопшти дека во текот на овој месец планира да ги нападне веб страниците на повеќе турски институции во знак на протест поради насилството на властите за време на протестите против уривањето на […]

АНАЛИЗА: Економските односи на Турција за време на протестите

АНАЛИЗА: Економските односи на Турција за време на протестите

Ова лето Турција, ќе има нова разделна линија – пред и после плоштадот Таксим. Протестите кои најпрвин имаа еколошки карактер, спасувајќи го паркот Гези, од изградба на трговски центар во  на Истанбул,  тие се претворија во масовни демонстрации од страна на разни таргет групи во општеството на Турција. Во оваа кратка анализа ќе бидат опишани […]

ФОТО: Истанбул деновиве низ фотографии

ФОТО: Истанбул деновиве низ фотографии

Истанбул деновиве… Верувам дека нема човек кој останал рамнодушен на она што се случува во градот на Босфорот. Најголем дел од луѓето се затечени од она што се случува таму. Многу нашинци живеат и работат во Истанбул и ширум Турција, се надеваме дека се добро. Доколку некој го чита ова, слободно нека ни пише, нека […]

Саемот за мед прераснува во Меѓународен саем за Земјоделие и енергетска ефикасност

Саемот за мед прераснува во Меѓународен саем за Земјоделие и енергетска ефикасност

По минатогодишниот„ Саем за мед „кој за прв пат минатата година се одржа во Кичево, истиот годинава прераснува во реномирана Меѓународна манифестација. Така што во периодот од 28-31 август, во Кичево ќе биде одржан првиот Меѓународен саем за земјоделие и енергетска ефикасност.На овој саем покрај домашните излагачи ќе учествуваат и компании од Турција, Грција,Албанија, Бугарија, […]

Закани за убиство на Цариградскиот Патријарх

Закани за убиство на Цариградскиот Патријарх

Јавниот обвинител во Анкара започна истрага по претходни наводи дека се подготвува атентат против Цариградскиот Патријарх Вартоломеј I – јавува турската телевизија НТВ. Истрагата започнува по писмото кое било испратено од Кајсери, централна Анадолија, во кое се наведува дека врз Патријархот ќе биде извршен атентат на 29 мај, по повод 560-годишнината од освојувањето на Истанбул […]

Творештвото на Омер Калеши низ слики

Творештвото на Омер Калеши низ слики

Вчера пишувавме накратко кој е Омер Калеши. Денес ви претставуваме мал дел од неговото огромно творештво. Се надеваме дека еден ден во Кичево ќе има негова галерија. Дервиши Карма Овошје Костен дрворез Омер Калеши 2010

Page 1 of 3123