Home » Posts tagged with » Украина
Разгледница од Припјат, Чернобил (видео)

Разгледница од Припјат, Чернобил (видео)

Припјат е напуштен град во Украина на границата со Белорусија, кој се наоѓа во близина на нуклеарната електрана „Чернобил“. Основан бил во 1970 година како 9-ти „нуклеарен“ град во тогашниот Советски Сојуз. Во 1979 година го добил статусот и правата на „град“. За жал, оваа титула ја носел само 7 години, се’ до 26 април […]

Каде исчезна украинското злато?

Каде исчезна украинското злато?

Централната банка во Киев не знае каде исчезнале златните шипки по симнувањето на режимот на Виктор Јанукович. Во трезорот на Централната банка на Украина речиси и да нема злато, откри минатиот петок во интервју за ТВ станицата Харкив, украинската гувернерка Валерија Гонтарева, додавајќи притоа дека не е јасно каде отишло златото. – Во секој случај, […]

АНАЛИЗА: Украина како баланс помеѓу истокот и западот

АНАЛИЗА: Украина како баланс помеѓу истокот и западот

Во овој текст накратко ќе ги опишам надворешнополитчките, историски и економски фактори и влијанија кои Украина е ставаат во држава која има многу битна улога во развојот на светскиот мир, стабилност и нејзиното влијание врз меѓународните политички процеси. Внатрешните работи во Украинската држава ќе бидат напишани во друг текс, но никако не смеат целосно да […]

Оригинална понуда на градоначалникот на Македонски Брод – ергените се на потег!

Оригинална понуда на градоначалникот на Македонски Брод – ергените се на потег!

Загрижен поради се поголемиот број на ергени, градоначалникот на Македонски Брод на момчињата од Поречието им нуди бесплатно патување до Русија и Украина за да си најдат невести и ветува свадби на општински трошок – пренесува телевизијата Канал 5. Во Македонски Брод некогаш живеаа 24 илјади жители. Денеска, тој број е трипати помал. Девојките најчесто […]

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

Православните Христијани викендов го прославија Велигден (или Светата Пасха) ширум светот. Православните верници веруваат дека Пасхата е најстарата и најважната прослава во Христијанството, заедно со службата која се одржува на Христовиот гроб во Ерусалим уште од третиот век по Христа. Во пресрет на Велигден, илјадници христијани се собраа во древната Црква на Воскресението во Ерусалим […]