Home » Posts tagged with » Христијанство
Божиќна литија во Кичево

Божиќна литија во Кичево

Post by Medija Centar. Божиќна литија составена од неколку десетини дечиња, празник за очи и душа, ги украси кичевските улици. Оваа традиција, забранета пред неколку децении, вчера повторно се одржа, на денот на Христовото рождество. Најмалото од дечињата имаше само 2 години. Поворката пеејќи ја песната „Вечниот Бог“ тргна од православниот храм Свети Апостоли Петар […]

Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Празник на воспитувањето Празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот ни го истакнува за углед односот на праведните Јоаким и Ана, нивното исполнување на ветеното, но и нивната грижа за правилно воспитување на нивното дете. Но овој празник и денес е актуелен со тоа што укажува на потребата родителите да се заложат за правилно воспитување […]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

Ако викаат: „За Божиќ кај и да си, дома да си“, во Кичево тоа важи и за Водици. Останало аманет од нашите предци да се собираме на огништата откаде потекнуваме и да го славиме големиот празник Богојавление. Со вера, со песна, со обичаи, со добра мисла. И секако, со топла ракија. Кумството се предава од […]

САД ги бранат „човековите права“ на оние кои ги прогонуваат Христијаните

САД ги бранат „човековите права“ на оние кои ги прогонуваат Христијаните

Секојдневните убиства, протерувањето, насилната исламизација, државна дискриминација и нападите врз црквите се дел од секојдневието за милиони христијани кои живеат како малцинство во муслиманските земји. Познатиот Гејтстон институт донесува детална листа за месец март за насилствата врз христијаните во Пакистан, Иран, Египет, Сирија, Турција, Либија, Нигерија, Судан и Индонезија, а напади врз христијаните зачестено се […]

Денес е Вознесение Христово (Спасовден)

Денес е Вознесение Христово (Спасовден)

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е во четврток. Четириесет дена по воскреснувањето Исус им се јавувал на своите ученици и ги подготвувал за нивната идна активност. Во овој период луѓето се уште се поздравуваат со христијанскиот поздрав „Христос воскресе“ (Христос воскресна) […]

Денес е Св. Цар Константин и Царица Елена

Денес е Св. Цар Константин и Царица Елена

Во времето кога во Рим царуваше Диоклецијан, управник на западните римски области беше христољубивиот Констанциј Флор, кој во бракот со света Елена го доби синот Константин. Последниов во историјата толку се прослави, што го доби името Велики. За христијаните, пак, тој е првиот благочестив цар. Во 313 година, тој го издаде познатиот Милански едикт, со […]

Трет ден Велигден

Трет ден Велигден

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како што завршува секој ден […]

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

Православните Христијани викендов го прославија Велигден (или Светата Пасха) ширум светот. Православните верници веруваат дека Пасхата е најстарата и најважната прослава во Христијанството, заедно со службата која се одржува на Христовиот гроб во Ерусалим уште од третиот век по Христа. Во пресрет на Велигден, илјадници христијани се собраа во древната Црква на Воскресението во Ерусалим […]

Денес е Втор ден Велигден

Денес е Втор ден Велигден

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како што завршува секој ден […]

Велигденски честитки од Премиерот Груевски до кичевските свештеници

Велигденски честитки од Премиерот Груевски до кичевските свештеници

Покрај честитките на многубројните верници присутни пред храмот Свети Апостоли Петар и Павле во Кичево, Премиерот Никола Груески, Велигден им го честита и на свештениците од кичевското архиерејско намесништво. Првата честитка ја прими отец Војне Ристески , еден од највозрасните во овој црковен храм.     Зоран Антоски

Page 1 of 3123