Кичевските велосипедисти учетвуваа во „Трофеј Мариово 2012“

Категории: Слајдер, Спорт

Во Прилеп по повод Денот на Независноста традиционално по петти пат се одржа „Трката Трофеј Мариово 2012“ во организација на В.К Илинден од Прилеп и ВФМ. Ова беше деветта трка од календарот, а патеката беше на делницата Прилеп-Битола-Прилеп-Витолиште (Мариово) со должина од 120 км, квалификувана како најтешка патека во Македонија и вкупна висинска разлика од 1200 метри.

Учествуваа 45 натпреварувачи од сите клубови во Македонија, помеѓу кои и Бране Софронијоски (Елит категорија) и Сашо Димитријоски (Мастерс категорија) од кичевскиот клуб Спид Бајк и остварија добри резултати.

Во најелитната категорија првопласиран беше Зоран Ристовски од Вело-М, пред Јоже Јованов кој заостана 30 секунди и Ивица Давидовски кој заврши со послабо време од 1:30 минути. Во генерален пласман Јоже Јованов има 13 бода предност на првата позиција пед Ристовски.

Кај јуниорите вчера победи Никола Ѓукиќ од Вело-М, а во кадетска конкуренција најдобар беше Јован Јовановски од Екодром -Охрид. Во женска конкуренција победи Анета Антевска од Енерџи-Скопје, а во мастер Игор Костов од ВК Водно Скопје. Тие возеа на двојно пократка делница од 60 км.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,