Тане Србиноски го фати водичарскиот крст во Кичево [2014]

Категории: Кичево, Слајдер

Тане Србиноски е момчето кое го фати светиот Крст во осветените води на базенот во кругот на домот на АРМ во Кичево.

Покрај Србиноски, по крстот скокнаа уште 30-тина момчиња, а настанот го следеа повеќе од 1000 кичевчани.

Нека е за многу години!

 Видео: Давор Богданоски

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , ,