Два посилни земјотреси во Егејско Море

Категории: Свет

Два посилни потреси во временски период од 90 минути се регистрирани во близина на грчките острови Крит и Милос.

Во земјотресите нема повредени, ниту е причинета материјална штета.

Првиот земјотрес со магнитуда од 5,6 степени според Рихтеровата скала се случил во 6:30 минути по локално време јужно од Крит. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од десет километри.

Вториот земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во осум часот по локално време на јужната страна на островот Милос, кој се наоѓа во групацијата на Кикладите.

Во Грција сеизмолошките активности се многу почести во однос на другите европски земји.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,