Европската унија вчера го избриша Македонскиот јазик на самитот во Софија

Големо понижување за Македонија и Македонскиот народ се случи вчера на Самитот ЕУ-Западен Балкан. Имено, како еден од достапните јазици

Read more

Започна Рамазанскиот пост

Во наредните триесет дена, верниците ќе постат секој ден од изгревањето до заоѓање на Сонцето. Според исламската религија, постот, кој

Read more

Пет важни работи што треба да ги знаете пред да се воведат новите банкноти од 10 и 50 денари

Нови  банкноти од 10 и 50 денари во промет од 15 мај. Книжните пари од овие апоени кои сега се

Read more

Кичевчанец повреден во сообраќајка додека 13 годишник „летал“ со автомобилот

Тринаесетодишник предизвикал сообраќајна несреќа на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во која покрај него повредени се уште две лица. Според СВР

Read more

Кичевчанец постигна голем успех на натпреварот „Philip Jessup“

Кичевчанецот Дарко Стојаноски заедно со својот тим од правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, постигнаа огромен успех на најстариот и најголемиот

Read more

Се запали автобус на Стража кој превезувал ученици

Патнички автобус на приватна превозна компанија се запали утрово на патот Кичево – Гостивар после превојот Стража. Автобусот превезувал ученици

Read more