Македонската репрезентација вечерва против Шкотска

Вечерва во Глазгов нашата фудбалска репрезентација се среќава со репрезентацијата на Шкотска во рамките на кфалификациите за СП Бразил во 2014 година.

По петочниот натпревар каде игравме одлично и несреќно загубивме нашиот селектор вели дека одиме на победа.

Шкотските медиуми посветија големо внимание на овој дуел обрнувајќи внимание на македонските напаѓачи Пандев и Тричковски. Фудбалерот на шкотската одбрана, Кени Милер, даде изјава дека неговата репрезентација мора да оди на победа.

Натпреварот почнува во 21 часот.

Покрај овој натпревар се играат  и останатите натпревари од другите групи.

Во рамките од групата „А“ ќе се играат и натпреварите, Србија – Велс (20.30 часот) и Белгија – Хрватска (20.45).

Двојки за 22.коло во останатите групи:

Група Б: (20.45 часот) Бугарија – Ерменија и (20.45) Италија – Малта. Слободни во ова коло се селекциите на Чешка и Данска.

Група Ц: (20.30 часот) Шведска – Казахстан и (20.35) Австрија – Германија. Слободни се Република Ирска и Фарски Острови.

Група Д: (19.30 часот) Романија – Андора, (20) Турција – Естонија и (20.30) Унгарија – Холандија.

Група Е: (19 часот) Кипар – Исланд, (19) Норвешка – Словенија и (20.30) Швајцарија – Албанија.

Група Ф: (19 часот) Израел – Русија, (20.45) Северна Ирска – Луксембург и (21.15) Португалија – Азербејџан.

Група Г: (20 часот) Босна и Херцеговина – Летонија, (20.15) Словачка – Лихтенштајн и (20.45) Грција – Литванија.

Група Х: (20.30 часот) Сан Марино – Црна Гора, (20.45) Полска – Молдавија и (21) Англија – Украина.

Група И: (19.30 часот) Грузија – Шпанија и (21) Франција – Белорусија. Во ова коло од оваа група ќе паузира селекцијата на Финска.