Напредок се врати со бод од гостувањето во Скопје

Екипата на Напредок го освои и вториот бод сезонава, на гостувањето против скопски Металург. Во натпревар без голови и со еден црвен картон за Бериша (‘74) од Металург, сино-белите од Кичево успеаја да и се спротивстават на силната екипа од Железара која сеуште нема примено гол.

Напредок од петокот тренира со новиот тренер Горазд Михајлов.

Следниот натпревар кичевчани го играат задутре, дома, против екипата на Гостивар. Натпреварот почнува во 17.00 часот.

Табела – ПМФЛ

Место

Екипа

Натпревари

Победи

Нерешени

Порази

Гол разлика

Бодови

1.

Турново

4

3

1

0

9:0

10

2.

Брегалница

4

3

1

0

7:1

10

3.

Пелистер

4

2

1

1

3:4

7

4.

Мет. Скопје

4

1

3

0

4:0

6

5.

Вардар

4

1

2

1

7:6

5

6.

Ренова

4

1

2

1

5:5

5

7.

Еуромилк

4

1

2

1

5:5

5

8.

Работнички

4

1

2

1

3:4

5

9.

ФК Гостивар

4

1

1

2

2:5

4

10.

Шкендија

4

0

3

1

1:4

3

11.

Напредок

4

0

2

2

1:7

2

12.

Македонија ЃП

4

0

0

4

2:8

0