Шара осамна под снег

Утрово највисоките македонски врвови осамнаа под снежна покривка. Ако пред помалку од еден месец температурата надминуваше 40 степени, вчеравечер се спушти под 10, а на планините под нулата. Метеоролозите прогнозираат една од најладните зими.

Вчера под снег осамна и Босна и Херцеговина.