Комплетирано 6.то коло во Лига1

Последниот натпревар од Лига 1 одигран синоќа меѓу Лил и Олимпик Лион заврши без победник 1:1. Лил поведе во 7.минута преку Нолан Ру, а изедначи Лопез на десет минути до крајот на натпреварот.

Лидерот на табелата Олимпик Марсеј ја постигна и шестата победа во исто толку натпревари откако на својот „Велодром“ го победи Евиан со 1:0.

На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати: Бордо – Ајачио 2:2, Брест – Валенсиен 2:1, Ремс – Нанси 2:0, Сошо – Троа 3:1, Тулуз – Рен 2:2, Лориен – Ница 1:1 и Бастија – ПСЖ 0:4.