Напредок со победа на гости граби кон врвот!

Со сигурна игра, екипата на Напредок го совлада Работнички на гостувањето во Скопје со 0:1 и освои нови три бода со што се издвои помеѓу петте екипи кои претендираат за титулата оваа сезона. Напредок е само три бода зад првопласираниот Вардар, кого го победи во второто коло. Доколку продолжиме со ова темпо можеме да се надеваме на излез во Европа, а најмногу што посакуваме е титулата конечно да дојде во Кичево! Сепак, има уште многу да се игра, дотогаш многу сила на нашите играчи!

Во моментов Напредок останува на петтата позиција каде што беше и претходно. Во следното коло Напредок му гостува на најпријатното изненадување, екипата на Хоризонт од Турново која во моментов е третопласирана, а викендов играше нерешено со претпоследниот Силекс.

Резултати

Металург 4 : 0 Ренова
Силекс 1 : 1 Хоризонт Турново
Брегалница 2008 2 : 0 Тетекс
Пелистер 1 : 1 Дрита
Рaбoтнички 0 : 1 Нaпрeдoк
Шкeндијa 2 : 1 Вардар

Табела

Екипа

Поени

1

Вардар 19

2

Металург 18

3

Хоризонт Т. 18

4

Шкeндијa 17

5

Нaпрeдoк
16

6

Брегалница Ш 13

7

Дрита 12

8

Пелистер 11

9

Реновa 11

10

Рaбoтнички
10

11

Силекс 5

12

Тетекс 3