Напредок поразен во Турново

Екипата на Напредок и покрај добрата игра, на крајот сепак се враќа со пораз од Турново. Единствениот гол на мечот го постигна Блажевски во 76 минута. Со оваа победа екипата на Турново изби на врвот на табелата во првата македонска фудбалска лига.

И покрај поразот, екиптата на Напредок останува на 5 позиција со 16 бодови по 10 одиграни кола, 5 бода помалку од првопласираниот тим на Турново. Следниот натпревар Напедок го игра во Кичево против последнопласираниот  Тетекс, во недела 28 октомври во 13 часот.

Табела: Турново 21, Вардар 20, Металург 19, Шкендија 18, Напредок 16, Ренова 14, Брегалница 13, Дрита 13, Пелистер 11, Работнички 11, Силекс 8, Тетекс 4.