Напредок заслужи најмалку бод, подарена победа за Вардар

Со изедначена игра и подеднакво шанси на двете страни помина гостувањето на Напредок против екипата на Вардар на неутрален терен во Куманово. Темна дамка на натпреварот остави судиската одлука за пенал по кој Вардар постигна гол во 22 минута. Стрелец беше Стјепановиќ. Напредок имаше неколку зрели шанси за израмнување, но не успеа да реализира ниедна.

Натпреварот мина во коректна атмосфера без поголеми прекршоци. По овој пораз, Напредок падна за една позиција подолу на табелата, на 5 место.

Следниот натпревар кичевчани го играат идната недела на домашен терен против екипата на Дрита во 13 часот.

На другите натпревари беа постигнати следниве резултати:

Дрита

1 – 0

Работнички

Пелистер

0 – 1

Мет. Скопје

Шкендија

1 – 2

Турново

Силекс

2 – 1

Брегалница

Вардар

1 – 0

Напредок

По ова коло табелата изгледа вака:

Позиција

Екипа

Бр. натпревари

Победи

Нерешено

Порази

Голови

Бодови

1.

Вардар

13

8

3

2

27:9

27

2.

Турново

13

7

5

1

17:10

26

3.

Шкендија

13

7

3

3

26:15

24

4.

Мет. Скопје

13

7

2

4

16:11

23

5.

Напредок

13

7

1

5

15:13

22

6.

Дрита

13

5

4

4

16:19

19

7.

Брегалница

13

5

2

6

14:12

17

8.

Ренова

13

5

2

6

14:20

17

9.

Работнички

13

4

2

7

18:24

14

10.

Пелистер

13

3

3

7

12:18

12

11.

Силекс

13

3

3

7

12:19

12

12.

Тетекс

13

1

2

10

6:23

5

Exit mobile version