Кичевчанец тешко повреден во несреќа со петарди

Б.Н. (48) од Кичево останал без три прсти, кога се обидел да уплаши улични кучиња со петарда која му експлодирала во раце, информираат од МВР.

Инцидентот се случил вчера на улицата 4 Јули во Кичево кога Б.Н. излегол на терасата и сакал петардата да ја фрли кон уличните кучиња кои биле собрани под терасата во зградата каде што живеел.  Експлозијата се случила пребрзо и му откинала три прсти од едната рака.

Кичевчанецот бил префрлен на Скопските клиники каде е задржан на лекување