ФОТО: Спектакуларно отворање на Пиво фест и нов рекорд!

Спектакуларно почна 11-ти по ред Пиво Фест во Прилеп. На отворањето присуствуваа повеќе од 100 000 луѓе и од Македонија и од странство. Куриозитет е што за овој настан доаѓаат и луѓе од прекуокеанските земји кои немаат Македонско потекло, но се мераклии на пивото и македонската скара.

Штандовите на пиварниците се поставени во центарот, на булеварот „Гоце Делчев“. На 4.000 метри квадратни се поставени 28 штандови. Овие четири фестивалски дена се дегустираат 20-ина видови пиво, се јаде вкусна скара.

– Секоја вечер очекуваме барем по 100 – ина илјади гости. Организирани сме со околу 10.000 паркинзи, ќе има вонредни линии возови кои ќе сообраќаат на релација Куманово- Скопје-Прилеп, а на Паркот на револуцијата е оспособен кампинг простор и на сите гости ќе им се нуди бесплатен чај, кафе и чорба – истакна пред почетокот на фестивалот градоначалникот на Прилеп, Маријан Ристески

Добриот глас надалеку се слуша, а фстивалот на пивото стана препознатлив настан кој вреди да се посети. Кичевчани, Прилеп му е мајката за викендов! Убаво поминете!

На наплатната рампа кај Велес се чекаше по 10 минути. Колони од автомобили се движеа накај Прилеп. Голем дел од нив со странски таблички.
Exit mobile version