ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

Утрово во Манастир Богородица Пречиста по повод празникот посветен на Свети Пророк Илија, Илинден, и на Светите Преподобни Пречистански Маченици, Пајсиј, Евнувиј и Аверкиј, се одржа Света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарко – Кичевски Господин Тимотеј, со повеќе архиереи и свештенослужители на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.

Освен од Кичево, верници имаше скоро од цела Македонија. Овие фотографии нека сведочат за прекрасниот настан. До година побројни.

 

Exit mobile version