Леши капетан бандата ја водише (9)

Доаѓањето на филмови со тематика од Народно ослободителната војна во градот, задолжително носеше невидени гужви пред проекцијата на филмот. Таквите

Read more

Филмот „До Балчак“ од вечерва пред кичевската публика

Кичевчани ќе имаат убава прилика наредните денови да го посетат киното бидејќи ќе се прикажува најновиот македонски филм „До Балчак“

Read more

Филмот „Птицата не можеше да лета“ од идната недела во кичевското кино

Повторно започна проекција на филмови во НУЦК Кочо Рацин во Кичево. Нареднава недела, во вторник и четврток ќе се прикажува

Read more

Започнува со работа кичевското кино

Во сабота и официјално започнува со работа киното во Ц.К. Кочо Рацин во Кичево. Првите кино претстави ќе биде руски

Read more

Кичево ќе добие кино иднава година

На прес конференција на директорот на филмскиот фонд, Дарко Башески, беше најавено дека повеќе следнава година повеќе сали низ државата

Read more