„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп овој петок (5 декември) ќе се претстави пред кичевчани со урнебесната комедија „Од кол

Read more

Работна средба на Регионаланта комора Кичево и Регионалната комора Прилеп

Во канцеларите на Регионалната комора Кичево при Стопанската комора на Македонија се одржа работна средба помеѓу претседателот на Регионалната комора

Read more

ФОТО: Спектакуларно отворање на Пиво фест и нов рекорд!

Спектакуларно почна 11-ти по ред Пиво Фест во Прилеп. На отворањето присуствуваа повеќе од 100 000 луѓе и од Македонија

Read more

КУД „Бисер” со грст награди од фестивалот „Пеце Атанасоски“ во Прилеп

КУД „Бисер” Кичево со грст награди се врати од триесет и деветтиот фестивал на изворни инструменти и песни „Пеце Атанасоски“,

Read more

Македонски студенти го одбранија Уставното име

Александра Лозаноска од Прилеп и Александра Луканоска од Кичево и Слободан Јовановски се студенти на втора година на отсекот за

Read more

За влакно избегната авионска несреќа на небото помеѓу Кичево и Прилеп

На 7 ми мај годинава била избегната голема авионска несреќа над македонското небо, јави телевизија Алфа. Пилотите на два патнички

Read more

Гори манастирот Трескавец кај Прилеп

Гори манастирот Трескавец во близина на Прилеп, пренесе телевизијата Сител. Изгорени се двата конаци, потврдуваат извори на телевизијата. Засега нема

Read more

Чудесна Македонија: Карпа „Мома“

Ова дело на природата се наоѓа на Селечка планина, во близината на Прилеп, на околу еден час одење од манастирот

Read more