Протечен документ го открива пропаднатиот план на ОН за да ја окупираат Македонија во 2015 година!

Пишува: Крис Делисо за Balkanalysis ООН најмногу сакаат добра окупација, а тоа за малку ќе и се случеше на Македонија

Read more

Експертите хералдичари го исцртаа предлогот за државен грб на Република Македонија

Предлогот за изгледот на новиот државен грб е на Здружението на хералдичари. Истиот е направен како резултат на експерти за

Read more

Петок е неработен ден за православните верници

Министерството за труд и социјална политика соопшти, ги известува граѓаните на Република Македонија дека 21 jуни 2013 година (петок), Духовден,

Read more

Македонски студенти го одбранија Уставното име

Александра Лозаноска од Прилеп и Александра Луканоска од Кичево и Слободан Јовановски се студенти на втора година на отсекот за

Read more

Беџети: Ако се спроведеше пописот, Албанците ќе беа под 20%

Академикот Абдулменаф Беџети во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија изјави дека постоеле тенденции, доколку пописот во 2011 се одржеше,

Read more

Во најава формирање на здружение за зачувување на Кичево

Деновиве се појави иницијатива за формирање на здружение за зачувување на Кичево. Иницијаторите посочуваат дека здружението нема никаква партиска позадина

Read more

ТЕМА: Избирачките одбори во Кичево за Локалните избори 2013

Изминатите неколку дена актуелна беше темата посветена на Избирачките одбори во Кичево за престојните Локални избори во 2013. Оправдано, после

Read more

Денес Горно Строгомиште ќе добие нова училишна зграда

Во село Горно Строгомиште, општина Зајас денеска ќе биде пуштена во употреба новата училишна зграда на подрачното основно училиште „Зекир

Read more

Во Кичево одбележан Денот на наставата на турски јазик

Во ОУ „Санде Штеријоски“ во Кичево денеска се одбележа 21 декември Денот на наставата на турски јазик. Во ова училиште

Read more

Унгарија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, денеска упати писмо до министерот за надворешни работи на Унгарија, Јанош Мартоњи, во

Read more