Фатен ограбувачот на манастирот „Св. Богородица Пречиста“

Полициската станица Кичево поднесе пријава против А.Д.(38) од градот Дибер, Република Албанија, поради основано сомнение за сторено кривично дело „тешка

Read more

Тешка кражба во манастирот Света Богородица Пречиста кај Кичево

Манастирот Света Богородица Пречиста беше повторно мета на крадци. Насилно била разбиена влезната врата при што се одземени три сребрени

Read more

Стари изреки, гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (3)

Трет напис со изреки од Кичево и Кичевско. Овој пат и од Цер, Пласница, Брждани и Попоец. Овие гатанки и

Read more

Стари гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (2)

Продолжуваме со објавување на стари гатанки и умотворби од Кичево собирани од јероѓаконот Јосиф од манастирот Света Богородица Пречиста. Тој

Read more

Стари гатанки и умотворби од Кичевско од пред повеќе од 100 години (1)

Овие гатанки и народни умотворби се собирани од јероѓаконот Јосиф од манастирот Света Богородица Пречиста. Тој грижливо ги собирал од

Read more

Јероѓакон Јосиф (Пречистански) – духовник со бескрајна љубов кон својот народ

Јероѓаконот Јосиф од кичевскиот манастир „Пречиста“ бил монах и помалку познат собирач на македонски народни умотворби. Неговото крстено име е

Read more

Претседателот Ѓорге Иванов во посета на манастирот Пречиста

Претседателот на Република Македонија, господин Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, во петокот вечерта присуствуваше на вечерната богослужба

Read more

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

Мноштво луѓе од Кичево и од цела Македонија присуствуваа на синоќешниот народен собир и литургија по повод празникот Рождество на

Read more

ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

Утрово во Манастир Богородица Пречиста по повод празникот посветен на Свети Пророк Илија, Илинден, и на Светите Преподобни Пречистански Маченици,

Read more

ФОТО: Напредува изградбата на новите конаци на манастирот Света Богородица Пречиста

Со одлично темпо напредува изградбата на конаците во манастирот Света Богородица Пречиста крај Кичево. Темелите беа поставени на големиот верски

Read more