ФОТО: Осквернавен храмот Свети Георгиј во Лазарополе

Продолжува сквернавењето на православните храмови во регионот. Осквернавен е најубавиот храм во Мијачкиот крај, црквата Свети Георгиј во Лазарополе, храм

Read more

Годишнина од пострадувањето на Пречистанските Преподобнномаченици

Денес се обележуваат 455 години од пострадувањето на тројцата Пречистански Преподобномаченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, на 9 април ( односно

Read more

И манастирот Света Богородица Пречиста на удар на крадци

Ноќта во сабота спрема недела, непознати крадци успеале да влезат во манастирот Света Богородица Пречиста и да одземат пари кои

Read more

ФОТО: Како ќе изгледаат новите конаци на манастирот Богородица Пречиста

Новите конаци на манастирот Света Богородица Пречиста се градат на местото на некогашните конаци кои изгореле кон средината на минатиот

Read more

Несекојдневен настан во Кичевско: Овца роди четири јагниња

Несекојдневна и убава случка се случи во селото Манастирско Доленци во Кичево. Ден по големиот празник Рождество Христово – Божиќ,

Read more

Кичевчанката која го дизајнираше парфемот за британската кралица

Британката Ангела Ставреска, по мајка кичевчанка од фамилијата Новески, една од дизајнерките на најпрестижниот парфем што специјално беше изработен за

Read more

Заплака икона на Пресвета Богородица

Иконата на Пресвета Богородица во православниот манастир Будисавци во Косово и Метохија се расплакала за време на празникот Свети Јован

Read more

Света Марена од село Велмевци – стара средновекоквна црква

Св. Марина Марена е средновековна црква чии остатоци се наоѓаат над селото Велмевци. Црквата е во урнатини, едвај се познава

Read more

Кичевската народна легенда за Свети Никола

Свети Никола (Свети Николај Мирликијски) е еден од најчесто празнуваните светци помеѓу Христијаните. Неговиот култ се има длабоко вкоренето во

Read more

ФОТО: Манастир Свети Јован Бигорски

Овие прекрасни слики ни ги испрати семејството Божиноски кои минатиот викенд го посетиле овој наш храм. Манастирот Свети Јован Бигорски,

Read more
Exit mobile version