10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес,

Read more

Ристовски: Очекувам од градоначалниците на Кичево и Струга план за надминување на проблемот

Владата ја следи состојбата со греењето во училиштата и дополнително ќе интервенира доколку има потреба, истакна заменик министерот за образование

Read more

ВИДЕО: Даниел Кајмакоски настапи со песна на Влатко Лозаноски

Одличниот Даниел Кајмакоски кој буквално растура на X Factor Adria, синоќа уште еднаш ја освои публиката,  овој пат со песна

Read more

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Изградба на регионална депонија во близина на рудникот Осломеј во која ќе се носи отпадот од 9 општини од Југозападниот

Read more

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Изградбата на автопатските делници од Кичево до Охрид и од Скопје до Штип ќе придонесе за развој на економијата и туризмот во источниот

Read more

Изгласани законите, автопатите стартуваат со градба напролет!

Со 66 гласа „за“, еден „против“ и ниту еден „воздржан“ републичкото Собрание вечерва во рамки на 74. седница  го изгласа

Read more

Кичевчанката Сузана Тасеска освои златен медал за најдобар стрелец 2013

На Републичките спортски натпревари одржани во Струга, со титулата  “Најдобар стрелец  2013“  во машка и женска конкуренција, достоинствено повторно се

Read more

Успех на кичевските извидници во Струга

Извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево изминатиот викенд имаше успешно гостување во Струга. Учествуваа 50 негови членови од сите категории

Read more

Отворени 52. Струшки вечери на поезијата

Со традиционалното читање на песната „Т’га за југ“ и палење на фестивалскиот оган пред Домот на поезијата во Струга, вечерва почнаa

Read more