ФОТО + ВИДЕО: Моќно – Воената парада во Москва по повод „Денот на победата“

Несомнено е најпознатата воена парада во светот. Воената парада на Црвениот плоштад во Москва се слави по повод денот на победата над фашизмот и се одржува секоја година на 9 мај. Парадираат сите родови на Руската армија и се презентираат нановите достигнувања на руската воена индустрија.

Датира од 1945 година. Била укината за време на СССР цели 20 години. Со распадот на Советскиот сојуз, парадата не изгуби ништо од стариот шмек. Покрај домашните политичари, почесно место имаат ветераните од Втората светска војна кои ги носат многуте медали за заслуги.

ПС – Се надевам никогаш нема да има потреба да се употреби ништо од ова!

Воена парада, 9 мај Москва, Русија. Фото: РИА Новости
Војници парадираат на Црвениот плоштад. Фото: РИА Новости
MSTA-S хаубици. Фото: РИА Новости

 

BTR-82A транспортер. Фото: РИА Новости
Најсовремениот противвоздушен систем S-400. Фото: РИА Новости
Самонаведувачки Buk-2M ракетен систем. Фото: РИА Новости
Мобилен носач на интерконтинентални балистички ракети Topol-M. Фото: РИА Новости
Носач на балистички проектили Iskander-M. Фото: РИА Новости
Мобилен носач на интерконтинентални балистички ракети Topol-M. Фото: РИА Новости
Прелет на хелихоптерите Mi-8 и Mi-26. Фото: РИА Новости
Прелет на хелихоптерите MI-28. Фото: РИА Новости
Најсовремениот Камов / KA-52. Фото: РИА Новости
Авиони SU-27 управувани од пилоти на акробатскиот тим „Руски витези“, и авиони MiG-29 управувани од акробатскиот тим „Стиржи“ во прелет над Црвениот плоштад. Фото: РИА Новости
SU-25 авиони на парадата во Москва. Фото: РИА Новости

 

Exit mobile version