СКАНДАЛ НА ЕП 2013: Словенците забранија истакнување на старото македонско знаме

И денес продолжува забраната за носење на симболот на старото македонско знаме (Ѕвездата од Кутлеш или од Вергина) во салата

Read more

На 11-ти септември изложба на делата од Интернационалната кичевска ликовната колонија 2013

Традиционално секоја година за 11-ти септември,денот на првото ослободување на Кичево, на љубителите на уметноста и на граѓаните на Кичево,

Read more

Во петок традиционално се одржува „Бржданска убавица“

Овој петок, традиционално во село Брждани се одржува познатата манифестација „Бржданска убавица“. На натпреварот се пријавени 10 девојки. Покрај тоа,

Read more

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Првото овосезонско гостување екипата на Напредок ќе го има на југоистокот од земјава, кај најуспешниот македонски претставник во европските купови

Read more

ФОТО: Симона Станковска Мис на полуфиналната вечер во Кичево

На полуфиналниот избор за „Мис на Македонија-2013“ што синоќа во се одржа во клубот Стефано во Кичево, во конкуренција беа

Read more

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

Православните Христијани викендов го прославија Велигден (или Светата Пасха) ширум светот. Православните верници веруваат дека Пасхата е најстарата и најважната

Read more

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! ЗА МНОГУ ГОДИНИ ВЕЛИГДЕН!

Велигден е главен Христијански празник, прв и најстар од сите христијански празници, основа на христијанската црковна година. Велигден го слави

Read more
Exit mobile version