Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Празник на воспитувањето Празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот ни го истакнува за углед односот на праведните Јоаким и

Read more

Почина владиката Кирил

На 79-годишна возраст ноќеска, по кратко боледување, почина митрополитот Полошко – кумановски господин Кирил. Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква

Read more

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

Православните Христијани викендов го прославија Велигден (или Светата Пасха) ширум светот. Православните верници веруваат дека Пасхата е најстарата и најважната

Read more

Денес е Велика Сабота

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика сабота е исполнета со исчекување на благодатта

Read more

Убиството на охридскиот архиепископ Варлаам во Велес

Улогата на Охридската Архиепископија низ историјата игра пресудна улога историјата на Македонскиот народ, се до нејзиното укинување во 1767 и

Read more

За многу години Свети Василиј Велики

Според Јулијанскиот календар кого го користи и нашата Македонска Православна Црква денеска е 1 jaнуари и се слави Обрезание Господово

Read more

ФОТО: Василица во Кичево

Кичево. Василица. Василичарскиогнови. Најблиските околу огнот. Топла ракија, песна, мевце, гости од други населби. Ај на другион огон. Пламен дури

Read more

По 106 години во Кичево ќе се гради црква

По еден век во Кичево ќе биде изградена нова православна црква. Црквата ќе го носи името на словенските просветители “Св.

Read more

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Православните христијански верници денеска го слават Христовото раѓање – Божик, најголемиот христијански празник. Божик е најрадосен христијански празник. Бидејќи на

Read more
Exit mobile version